Galvenā izvēlne

RST 1040-90 nodrošinājums ICONV

Pievienoja Krotow Ce, 04/23/2009 - 23:45
Noderīgs jaunums tiem, kam nepieciešama tekstu pārkodēšana no/uz DOS latviešu kodējuma RST 1040-90. [b]iconv[/b] un [b]libiconv[/b] pievienots DOS latviešu kodējuma RST 1040-90 nodrošinājums. Papildināto iconv var ielādēt no [url=http://krotow.21.lv/code/rst1040-90/iconv/]http://krotow.21.lv/code/rst1040-90/iconv/[/url]. Izejas teksti atrodas arhīvā "libiconv-1.14-rst1040_90.tar.gz" - uzliekami standarta ceļā ar configure/make. Direktorijā "patch" atrodas faili pēdējās oficiālās iconv versijas (1.13) izejas tekstu atjaunošanai.

by kaaposc on Tr, 04/29/2009 - 07:43
Vot es tikai kaut kā nesaprotu, kāpēc Latvijas standartu apraksti ir pieejami tikai par maksu no lvs.lv lapas? Tai nebūtu jābūt brīvi ("brīvi" kā "bez maksas" šajā gadījumā) pieejamai informācijai? Krotow, saki, Tu arī pirki par 14Ls to aprakstu (kurā, manuprāt, būtu jābūt norādītam, kuram ASCII kodam atbilst kurš latviskais burts)? Vai tomēr pastāv arī citas metodes kā uzzināt, kāds ir mappings starp RST 1040-90 un kaut-ko-citu?

by Krotow on Tr, 04/29/2009 - 11:46
Informācijas tīklā par kodu tabulu RST 1040-90 ir maz, taču to var saprast, jo šī tabula ir specifiska tieši Latvijas apstākļiem un īsti neatbilst nacionālo alfabētu izmantošanas principiem 8-bitu rakstzīmju tabulās. RST 1040-90 kodu tabula nav noslēpums jebkuram, kurš pēdējo 20 gadu laikā interesējies par to, kā pārkodēt tekstu latviešu valodā no vienas kodu tabulas citā. Tāpēc implementēt darbu ar šo kodu tabulu jebkurā sistēmā ir tikai ieinteresētības un laika jautājums. Tas, ka Latvijas standartu dokumentācija pieejama tikai par maksu, nav patīkams jaunums. Taču izskatās, ka SIA Latvijas Standarti ir vienīgā, kas uztur LV standartu bāzi. Pēc būtības komerciāla organizācija, līdzīga Lursoft uzņēmumu reģistram. Tāpēc arī visu izsniedz pret samaksu.

by kaaposc on Ce, 04/30/2009 - 06:53
Krotow, jā, es te nedaudz pagooglēju un atradu vairākas lietas - kiss.id.lv parādīja man linux.lvusers listi, kur kāds labvēlis iedevis mappingu starp RST 1040-90 un Unicode. Tad vēl atradu vienu oficiālu papīru (likumu, lēmumu, rīkojumu, nezinu, kas tas skaitās), kur teikts, ka 2004.gadā, kad bija obligātā visu organizāciju pārreģistrācija (acīmredzot, UR mainīja savu DB uz kaut ko jaunāku un pārreģistrēt visas organizācijas sanāca finansiāli izdevīgāk nekā vienkārši pārmigrēt datus (konspirācijas teorija :P )), [b]bezpeļņas organizacija[/b] valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Standarts" tika pārveidota par vienkārši SIA "Latvijas Standarts" - acīmredzot, lai varētu likumīgi iekasēt naudiņu. Tikai vienu es nesapratu - ko nozīmē "[i]neierobežota[/i] piekļuve standartiem"?

by Krotow on Ce, 04/30/2009 - 17:37
[quote="kaaposc"]jā, es te nedaudz pagooglēju un atradu vairākas lietas - kiss.id.lv parādīja man linux.lvusers listi, kur kāds labvēlis iedevis mappingu starp RST 1040-90 un Unicode[/quote] Labvēli sauc Armands Liepiņš, kurš, liekas, ir atrodams arī te. Tabula ir īstā, un es to nemainītā veidā pieliku pie info resursiem ICONV papildinājumam. [quote="kaaposc"]2004.gadā, kad bija obligātā visu organizāciju pārreģistrācija (acīmredzot, UR mainīja savu DB uz kaut ko jaunāku un pārreģistrēt visas organizācijas sanāca finansiāli izdevīgāk nekā vienkārši pārmigrēt datus[/quote] Lursoft sākotnējā DB tika izstrādāta FoxPro/DOS un izmantoja augšminēto RST 1040-90 kodējumu. 2000-o gadu sākumā foksis jau bija morāls dinozaurs, tāpēc migrācija uz modernu DB serveri kļuva nepieciešama pēc būtības. Pie reizes pārkodēja LV tekstu un veica arī uzņēmumu pārreģistrāciju. Tai atkal bija cits iemesls. 10 gadu laikā UR bāzē bija iekrājušās krietni daudz feikās firmas u.c. uzņēmumi ar neskaidru statusu. No tiem bija jātiek vaļā un UR nolēma, ka pašiem nav ko saspringt - uzņēmējiem vajadzēs strādāt, atnāks pieteikties kā mīļie. Un visus, kas nepiesakās noteiktā termiņā, ārā pa durvīm. Brutāli, toties efektīvi. Ja kādam piemirsies, visgalvenākais reketieris vienmēr un visur ir valsts ;) [quote="kaaposc"][b]bezpeļņas organizacija[/b] valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Standarts" tika pārveidota par vienkārši SIA "Latvijas Standarts" - acīmredzot, lai varētu likumīgi iekasēt naudiņu. Tikai vienu es nesapratu - ko nozīmē "[i]neierobežota[/i] piekļuve standartiem"?[/quote] Nozīmē to, ka Latvijas valsts atļāva SIA "Latvijas Standarts" oficiāli uzturēt Latvijas valsts standartu bāzi ar tiesībām ļaut iepazīties ar šiem standartiem trešajām personām konkrētās SIA izvēlētajā veidā. Man nav informācijas par apstākļiem, kā tas notika, taču fakts, ka VAS pārtapa par SIA tieši 2004. gadā, shēmotāju un trekno gadu ziedu laikā, liek izdarīt zināmus secinājumus. Normāli šiem standartiem būtu jābūt brīvi pieejamiem tiešsaistē (t.i. LVS mājas lapā) ar iespēju par naudu tos nopirkt vai pasūtīt drukātā veidā. Šobrīd vienīgais veids, kā par brīvu iepazīties ar LV standartiem, ir pašam iet iet uz Valdemāra ielu 157 [url=https://www.lvs.lv/lv/faq/buj.asp#ReadStandards]https://www.lvs.lv/lv/faq/buj.asp#ReadStandards[/url] Laikā no 10-15 neierobežotā veidā varēsi [b]skatīties[/b] :P Par kopēšanu būs jāmaksā.

by kaaposc on Ce, 04/30/2009 - 17:55
Skaisti. Kur un kam ir jāiet un pa seju jādod, lai lietas iemainītos pareizajā stāvoklī?

by uldics on Pk, 05/01/2009 - 12:53
Man trūkst vārdu!!!!!!!!!!!!! Tas ir tāpat, kā uzņēmējam tikai par naudu piedāvāt iepazīties ar grāmatvedības likumu. Vai uzzināt tikai par maksu, cik liels ir PVN!!!!!!! Ritīgā laimes zemē dzīvojam!!!!!!!!!!! Te jau aiz laimes pat sunim svīst un zivij slīkt jāsāk!!! Par maksu!!!